Warsztaty budowy autonomicznej kopuły z gliny i słomy, Podlasie




Sierpień-październik 2016. Celem warsztatów jest wybudowanie autonomicznej kopuły przy wykorzystaniu naturalnych surowców. Kopuła ma stanowić alternatywę dla tradycyjnego budownictwa i jednocześnie prototyp dla nowoczesnego budynku mieszkalnego, który spełnia współczesne parametry izolacyjności cieplnej (parametry budynku energooszczędnego) i jest przyjazny środowisku. Użycie naturalnych surowców (słoma, glina), znacznie obniża koszty budowy a sam kształt kopuły znacznie zwiększa komfort przebywania w środku oraz pozytywnie wpływa na ruch powietrza we wnętrzu. Projekt ma również na celu nabycie i przekazanie praktycznych umiejętności budowy takiej kopuły.

Budowana kopuła będzie prototypem o średnicy 5m i wysokości 3m. Docelowo zakładana jest możliwość wybudowania kopuły o większych parametrach z możliwością dołączania dodatkowych segmentów, pełniających funkcję poszczególnych pokoi. Niski koszt budowy i łatwość pozyskania materiałów sprawią, że będzie ona dostępna szerszej gamie ludzi. Podczas budowy powstanie film instruktażowy oraz samouczek pod postacią cyfrowej relacji graficznej z poszczególnych etapów powstawania kopuły – prototypu.


Założenia autonomicznej kopuły:

a) Naturalna – wykonana z naturalnych, lokalnie dostępnych materiałów.
b) Tania – kompleksowy koszt to 3000zł; stan surowy.
c) Prosta w konstrukcji – do wykonania z instrukcją obsługi i bez użycia specjalistycznych urządzeń.
d) Komfortowa – zapewniająca współczesne parametry izolacyjności cieplnej oraz wysoki komfort uzyskany dzięki zastosowaniu naturalnych glinianych tynków. Tynki takie pochłaniają brzydki zapach i parę wodną, regulują wilgotność, pochłaniają szkodliwe promieniowanie elektromagnetyczne oraz zapewniają czyste i zdrowe powietrze.


Budowa będzie przebiegała w formie warsztatów a uczestnicy nabędą umiejętności takie jak:

¬ budowa fundamentów z worków z piaskiem
¬ budowa konstrukcji drewnianej kopuły
¬ wypełnienie kostkami słomy konstrukcji
¬ tynkowanie gliną i wapnem
¬ budowa zadaszenia w formie mandalowego dachu samonośnego



Warsztaty oraz budowę poprowadzi Paweł Fornalski współzałożyciel firmy Earth¬Heart Budownictwo Naturalne ¬ na co dzień tam pracujący. Kopuła jest inspirowana budynkiem Janusza Świderskiego z firmy Biobudownictwo J.S.


Jeśli uważasz, że jest to wartościowa akcja i chcesz nas wesprzeć a nie możesz uczestniczyć w warsztatach przygotujemy dla Ciebie:

1. Film, publikacje pdf oraz tytuł Honorowego Darczyńcy wymienionego z imienia i nazwiska na początku filmu i publikacji – 300zł i więcej wsparcia
2. Film z etapów powstawania, budowy kopuły - 200zł wsparcia
3. Bądź publikacje w formacie pdf z poszczególnych etapów budowy - 100zł wsparcia




Kontakt i więcej szczegółów: earth-heart@o2.pl
Paweł Fornalski
Earth-Heart Budownictwo Naturalne
earth-heart.pl
nr. Konta: 89 1030 0019 0109 8518 0625 8515
tytułem: Honorowy Darczyńca/Film/Publikacja/Warsztaty

Pieniądze uzyskane z warsztatów zostaną w całości przeznaczone na pokrycie kosztów budowy kopuły.

update:

04.10.2016 - zakończyliśmy sezon budowlany zabezpieczając kopułę przed zimą ze stanem całkowitego zabudowania kostkami i zatynkowania pierwszą, a w połowie kopuły, drugą warstwą gliny. Plan na wiosnę 2017 to skończenie tynkowania gliną i wygładzenie "schodkowej" powierzchni pod tynk wapienno-cementowy na zewnątrz oraz tynki gliniane wewnątrz. W międzyczasie montaż filmiku z budowy i dokumentacji w pdf.

Fotogaleria z z postępów budowy:

goo.gl/photos/i9xKGuVsdsGVZ9tr6

 













 
cały album:
goo.gl/photos/i9xKGuVsdsGVZ9tr6

 
CDN